Vraag offerte aan

Południowa Obwodnica Warszawy – Węzeł Lubelska

Budowa Węzła "Lubelska" w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy

Zadanie

Zaprojektowanie użycia deskowań i systemów wsporczych do budowy 12 obiektów infrastrukturalnych.

Wyzwanie

Ciągłe wsparcie i doradztwo techniczne podczas trwania inwestycji, zaprojektowanie i dostarczenie szalunków, systemów wsporczych oraz systemów zabezpieczeń krawędziowych na kilkanaście obiektów infrastrukturalnych (mosty, wiadukty, przepusty).

Realizacja

Fundamenty wszystkich przyczółków wykonano w lekkim i poręcznym deskowaniu RASTO®. Do szalowania ścian i pilastrów przyczółków oraz podpór wykorzystano system MANTO® . Dzięki stalowemu profilowi o grubości 14 cm elementy MANTO cechuje duża sztywność i mała odkształcalność a zamek wyrównujący gwarantuje równe i wytrzymałe połączenia płyt szalunku, umożliwiając przenoszenie do 40 m2 deskowania za pomocą żurawia. Dzięki dużej wytrzymałości, oraz dobrej klasy sklejki, uzyskano wysokiej jakości powierzchnie elementów betonowych – efekty widać choćby na łączonym obiekcie WD-12,13,14 inwestycji Węzeł „Lubelska”. Dodatkowo, na budowie wykorzystano nowe platformy dostępowe PLATINUM 100, zwiększające bezpieczeństwo pracy na deskowaniach ściennych.

Ustroje nośne części obiektów mostowych zaprojektowano z użyciem dźwigarów prefabrykowanych typu T, zespolonych z płytą monolityczną. W konstrukcjach tego typu, w pierwszym etapie, betonowane były monolityczne poprzecznice ustroju nośnego do wysokości oparcia belek prefabrykowanych natomiast  w drugim etapie  betonowana była płyta ustroju nośnego.

Dla wykonania etapu I zaprojektowaliśmy rozwiązanie składające się z wież ID 15new, podpór Europlusnew, dźwigarów H20 i lekkiego deskowania ściennego RASTO. Całość została zaopatrzona w odpowiednie balustrady ochronne. Deskowanie poprzecznicy ustawiono na ruszcie z dźwigarów H20.   

W drugim etapie, obejmującym szalowanie płyty ustroju, rusztowanie z etapu pierwszego traktowane było jako pomost roboczy, a belki prefabrykowane typu T opierały się na samonośnych poprzecznicach z etapu pierwszego. Do wykonania betonowego ustroju nośnego, zamknięcia bocznego płyty ustroju, zaprojektowano podwieszone rusztowanie stalowe z elementów systemu SG. Podwieszenie zamocowano do pobocznic belek prefabrykowanych, za pomocą łożyska i śruby M24, do kotwy zabetonowanej uprzednio w prefabrykacie. Przy krawędziach pomostu rusztowania zaprojektowano balustrady ochronne o wysokości 1.10 m.

Generalnym wykonawcą węzła „Lubelska” była firma PORR S.A. Na jej potrzeby inżynierowie Hünnebeck Polska zaprojektowali i dostarczyli systemowe deskowania i zabezpieczenia krawędziowe.

Reason form